MSZA  ŚWIĘTA  – SPOTKANIE WIERZĄCYCH 

                            ZE  ZMARTWYCHWSTAŁYM  JEZUSEM

lll

Przez cały czas świętujemy zmartwychwstanie Pana Jezusa, przeżywając w kościele okres Wielkanocny. Cieszymy się, że Chrystus przez swą śmierć na krzyżu odkupił nasze grzechy. Mimo, że nie widzimy Pana Jezusa, wierzymy w to, że jest On z nami przez cały czas. Możemy się z Nim spotkać na Mszy Świętej. W obecnej sytuacji nie zawsze możemy uczestniczyć we Mszy Świętej osobiście, ale możemy uczestniczyć przez łącza telewizyjne, radiowe lub Internet.

 Zachęcam do nauki rymowanki:

„Nasz Pan Jezus został z nami,

Na Mszy Świętej Go spotkamy”.

Żywy Jezus mieszka w kościele w TABERNAKULUM. To taki mały domek na ołtarzu, w którym żywy Pan Jezus jest obecny pod postacią białego opłatka. Biały okrągły opłatek, który nazywamy Hostią, podczas Mszy Świętej staje się prawdziwym Ciałem Jezusa. Ludzie spożywają ten Chleb, aby mieli siłę być coraz lepszymi. Wy również będziecie mogli przyjąć Jezusa pod postacią Chleba w dniu Pierwszej Komunii Świętej. W czasie nabożeństw kapłan wystawia Najświętszy Sakrament –  Hostię w pięknym, złotym naczyniu, które nazywamy MONSTRANCJĄ.

Tabernakulum = namiot

kokk

Monstrancja

iii

A oto wierszyk do zapamiętania:

Bim, bam, bim bam,

Dzwon tak woła,

Chodźcie dzieci do kościoła.

Na ołtarzu domek mały,

W nim Pan Jezus, żywy, cały.

Chociaż widać postać chleba,

Wiem, że to Pan Jezus z nieba.

Kocha dzieci, na nie czeka,

Wstąp do niego i nie zwlekaj.

Obrazki do pokolorowania:

(Dorysuj, czego brakuje na wieży kościelnej?)  (KRZYŻA)

llll

ooo


ALLELUJA! JEZUS  ŻYJE!

kkk

Świętujemy radosny czas zmartwychwstania Pana Jezusa. W kościele rozbrzmiewają dźwięki dzwonów i głośny śpiew „Alleluja” czyli „radujmy się, bo Pan Jezus znów żyje, pokonał śmierć i zmartwychwstał!”

Jezus zmartwychwstał! Tę prawdę pamiętam,

obchodząc radośnie wielkanocne święta.

 

W niedzielny poranek do grobu Pana Jezusa przyszły kobiety, aby namaścić Pana Jezusa wonnymi olejkami. Zastały grób pusty, a od aniołów dowiedziały się, że Jezus żyje. Pobiegły więc do apostołów i opowiedziały im, co usłyszały i zobaczyły przy grobie Jezusa. Zmartwychwstały Pan Jezus ukazywał się apostołom, aby umocnić ich w wierze. Mogli dotknąć jego ran i powtórnie usłyszeć słowa, które Jezus wypowiedział do nich w czasie Ostatniej Wieczerzy.

 llll

Wierni wspominają zmartwychwstanie Pana Jezusa na każdej Mszy Świętej, szczególnie w niedzielę. Cieszą się, że Jezus żyje.

  • Kolorowanki dla chętnych dzieci:

Jesus-Resurrection3

unnamed

Zachęcam do śpiewu piosenki „Tam na krzyżu”:


ZMARTWYCHWSTANIE   PANA   JEZUSA

–  WIELKANOC

f

Już niedługo będziemy przeżywać najważniejsze w naszej tradycji chrześcijańskiej święta, a mianowicie Wielkanoc. Poprzedza je tzw. Triduum Paschalne, czyli trzy kolejne dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota (a dokładnie Wielka Noc z soboty na niedzielę, kiedy to Pan Jezus zmartwychwstał). W Wielki Czwartek – podczas uroczystej kolacji ze swymi uczniami zwanej Ostatnią Wieczerzą – Pan Jezus ustanowił Eucharystię, czyli odprawił pierwszą Mszę Świętą. Wielki Piątek szczególnie nawiązuje do Drogi Krzyżowej, męki i śmierci Pana Jezusa na krzyżu. To jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się Mszy Świętej. Wielka Sobota to czuwanie przy Grobie Pana Jezusa, święcenie potraw wielkanocnych i udział w uroczystej Mszy Świętej o zmartwychwstaniu Pańskim zwanej Rezurekcją. W Niedzielę Wielkanocną spożywamy świąteczne śniadanie, czyli tradycyjną „święconkę”. Dzielimy się święconym jajkiem i składamy sobie życzenia. Kolejny świąteczny dzień – Poniedziałek Wielkanocny – nazywany jest „lanym poniedziałkiem” lub „śmigusem dyngusem”, bo tego dnia nikt nie powinien unikać radosnego polewania się wodą. Z tego dnia najbardziej cieszą się dzieci, ale nie tylko.  Świętowanie zmartwychwstania Pana Jezusa trwa przez osiem dni czyli „oktawę”, a wspomina się na Mszy Świętej w każdą niedzielę.

  • Zadaniem dla chętnych dzieci z grupy WIEWIÓRKI oraz SOWY jest narysowanie koszyka ze święconką wielkanocną, w której nie może zabraknąć symbolicznych pokarmów takich jak: chleb, jajka, wędlina, baranek z masła, sól i pieprz, babka wielkanocna. Możemy dodać jeszcze chrzan, słodkiego mazurka i czekoladowego zajączka.

 

  • Można również pokolorować obrazek:

y

  • Zachęcamy dzieci do nauki wierszyka:

Już Zbawiciel tryumfuje,

cała ziemia się raduje.

Powstał z grobu pełen chwały,

uwielbiony, zmartwychwstały.

g

Pozdrawiam serdecznie wszystkich przedszkolaków, życząc zarówno dzieciom jak i rodzicom zdrowych, spokojnych i błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

PrintFriendly and PDF
PolskaHerbGminyPrzygodzice

kpn-logo
przedszkole-wruchu gora_grosza_new gora_grosza_new Czyste powietrze
Edukacja dla Doliny Baryczy

Mały Miś - link