list-do-rodzicĂłw-co-jest-potrzebne-724x1024

JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO ROLI PRZEDSZKOLAKA?

Kilka podpowiedzi…

 • Drogi rodzicu staraj się jak najwięcej mówić swojemu dziecku o przedszkolu. Powinno ono wiedzieć, że będzie się tam mogło bawić z kolegami i koleżankami, rysować, oraz że czekają tam na niego zabawki i przede wszystkim miłe Panie, które będą się nim opiekować kiedy wy będziecie w pracy.
 • PAMIĘTAJ! Dziecko musi wiedzieć, jak wygląda przedszkole – dlatego wybierz się na spacer i pokaż dziecku gdzie będzie chodzić do przedszkola.
 • WYPRAWKA – nie kupuj sam rzeczy, których dziecko będzie potrzebowało w przedszkolu, postaraj się wspólnie z dzieckiem wybrać na zakupy i pozwól, aby to ono wybrało kapcie lub worek.
 • SAMOOBSŁUGA – to bardzo ważne by przed zapisaniem dziecka do przedszkola nauczyć go takich czynności samoobsługowych jak: ubieranie i rozbieranie się, samodzielne jedzenie, mycie rąk czy korzystanie z toalety. Panie w przedszkolu oczywiście pomogą twojemu dziecku, ale na pewno maluch będzie czuł się bardziej komfortowo gdy opanuje w domu te najprostsze czynności.
 • NIE MARTW SIĘ! Jeżeli po raz pierwszy twoje dziecko idzie do przedszkole, nie zamartwiaj się z tego powodu, dziecko szybko wyczuje to i będzie negatywnie nastawione do nowego etapu swego życia. Dodatkowo niekorzystnie wpłynie na niego usłyszane z twoich ust zdanie „Co to będzie… jak ty sobie dasz radę… nie umiesz tego…”.
 • PRZEDSZKOLNE KSIĄŻECZKI! Warto przed pierwszymi dniami dziecka w przedszkolu poczytać książeczki, które są specjalnie napisane na tą okazję, aby twojemu dziecku było się łatwiej przygotować do nowej roli. Poniżej znajdziecie kilka tytułów takich opowiadań.
 • NIE STRASZ! Pamiętaj nigdy nie strasz dziecka przedszkolem, tym co go może tam spotkać oraz Paniami pracującymi w przedszkolu.

PIERWSZY DZIEŃ!

Jak należy się przygotować do pierwszego dnia w przedszkolu,  najważniejsze wszystko co będzie potrzebowało wasze dziecko wspólnie przygotujcie dzień wcześniej, by rano nie robić niepotrzebnego niezamieniania. Dodatkowo poniżej znajdziecie kilka rad.

W tym dniu każdy rodzic powinien ze sobą zabrać:

 • przede wszystkim uśmiech na twarzy,
 • równie ważny jest spokój i cierpliwość,
 • zaufanie do nauczycielek i całego personelu,
 • NAJWAŻNIEJSZE! 100% pewności, że dziecko sobie poradzi !

PIERWSZE DNI…

 • O czym powinien pamiętać rodzic w pierwszym tygodniu…

  • PAMIĘTAJ! Nie przeciągaj pożegnania w szatni, im krócej będzie to trwało tym będzie lepiej dla ciebie i dla dziecka, zatem pomóż się dziecku rozebrać, pocałuj je na „do widzenia” i wyjdź.
  • BARDZO WAŻNE! Nie zabieraj dziecka do domu kiedy płacze przy rozstaniu – jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić i następnego dnia znów będzie płakało by zabrać je do domu. Panie w przedszkolu robią wszytko co w ich mocy, aby pobyt dziecka w przedszkolu był przyjemnością, a nie przymusem.
  • PAMIĘTAJ NIE PRZEKUPUJ! Nie obiecuj dziecku– jeśli pójdziesz do przedszkola, dostaniesz prezent. Po wyjściu z przedszkola, możesz dać mu słodki drobiazg, ale nie może to być przekupywanie dziecka.
  • ZWAŻAJ NA TO CO MÓWISZ! Drogi rodzicu kontroluj swoje wypowiedzi to bardzo ważne: zamiast „już możemy iść do domu”, powiedz  „teraz idziemy do domu” niby niewielka różnica, a dla dziecka wiele to zmienia. Ponieważ dziecko nie powinno czuć, że przebywanie w przedszkolu jest sytuacją przymusową, ma się tu bowiem dobrze bawić.
  • NIE WYMUSZAJ! Nie wymuszaj na dziecku, aby od razu opowiadało, co wydarzyło się w przedszkolu, także i ono musi sobie to wszystko w głowie poukładać. Jeśli będzie gotowe –samo chętnie ci opowie.
  • DOTRZYMUJ OBIETNIC! Gdy powiesz dziecku, że przyjdziesz po niego o określonej porze to zawsze dotrzymuj słowa.
  • GARDEROBA! Ubieraj swoje dziecko w wygodne spodnie i bluzki, które z łatwością będzie mógł sam rozebrać i ubrać. To ważne np. podczas korzystania z toalety oraz przygotowywania się do poobiedniego odpoczynku.
  • OBUWIE! Jeżeli twoje dziecko nie umie wiązać sznurówek zakup mu buty na rzepy, przy dużej grupie Pani będzie ciężko przed każdym wyjściem wiązać buty wszystkim przedszkolakom.
  • WAŻNE!  Jeżeli dziecko jest bardziej przywiązane do mamy będzie lepiej jak w pierwszych dniach do przedszkola waszą pociechę będzie odprowadzać tata, babcia lu dziadek.
  • 2c9095d4318d7c6cfeb304cab9318dec
PrintFriendly and PDF
PolskaHerbGminyPrzygodzice

kpn-logo
przedszkole-wruchu gora_grosza_new gora_grosza_new Czyste powietrze