W 1918 roku Polacy po raz pierwszy szykowali się do świąt Bożego Narodzenia w niepodległej ojczyźnie.

W drugi dzień świąt, 26 grudnia, do Poznania, który nie znalazł się w granicach odradzającej się Polski, przyjechał Ignacy Jan Paderewski – polski pianista, działacz niepodległościowy, późniejszy premier oraz Minister Spraw Zagranicznych. Jego przyjazd do stolicy Wielkopolski miał być jedynie kolejną manifestacją polskiej prowincji poznańskiej, stał się jednak iskrą, która wznieciła 27 grudnia 1918 r., wybuch powstania wielkopolskiego. Trwało ono do 16 lutego 1919 roku i było jednym z nielicznych powstań w polskiej historii, które zakończyło się sukcesem.

Jak każdy zryw narodowy, również i to powstanie miało swoje symbole walki o niepodległość. Obok flagi powstańczej z wizerunkiem orła, pojawiła się rozetka, która w kolejnych latach stała się podstawą do utworzenia flagi Polski.

Nasze przedszkole od lat stara się zaszczepić w dzieciach ideę patriotyzmu. W placówce obchodzone są liczne uroczystości poświęcone wydarzeniom z historii Polski. Od poprzedniego roku  do naszego kalendarza  na stałe włączone zostały również obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Przedszkolacy zapoznali się z najważniejszymi informacjami na temat Powstania Wielkopolskiego, symbolami, oglądali filmy edukacyjne.  Wybraliśmy się również pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich, aby złożyć hołd oraz zapalić znicz, aby uczcić ten ważny dzień.